Choć prawie każda kobieta biustonosz nosi, to tylko 20% pań ma dobrze dobrany stanik. Widać więc z tego, że właściwy dobór biustonosza sprawia wiele problemów. Poniżej przedstawiamy najczęściej popełniane błędy, które mogą spowodować, że biustonosz będzie źle leżał i po prostu będzie niewygodny. 

Zbyt mały obwód biustonosza

Największym błędem w doborze stanika jest zbyt mały jego obwód. W takiej sytuacji biustonosz wbija się w ciało powodując duży dyskomfort, a nawet sprawiając trudności w oddychaniu. Mocno ściśnięta skóra tworzy nieestetyczne fałdki wokół pasa biustonosza, które wyraźnie widoczne są pod dopasowanym ubraniem. Jednocześnie miseczki ściągane są mocno do tyłu, co może powodować z jednej strony ich deformację, z drugiej natomiast spłaszczanie biustu. 

Zbyt duży obwód biustonosza

Dość często spotkać się można z sytuacją, gdy kobiety oczekują, że stanik w ogóle nie będzie uciskał. Dobierają więc stanik o większym obwodzie. Jednak, by prawidłowo spełniał on swoją rolę musi dobrze przylegać do ciała. Zbyt luźny obwód spowoduje, że biustonosz będzie cały czas zmieniał swoje położenie. Cechą charakterystyczną zbyt dużego rozmiaru obwodu jest wyraźne podnoszenie się tylnej części stanika do góry. 

Nieprawidłowe zapięcie biustonosza w trakcie jego mierzenia

Pamiętać należy, że dobierając stanik zawsze zapinamy go na pierwszy (ten najluźniejszy rząd haftek). Dzięki temu gdy w miarę upływu czasu biustonosz zacznie się rozciągać (co jest rzeczą całkowicie naturalną), mamy możliwość zapięcia się na kolejne haftki i mieć pewność, że obwód będzie cały czas dobrze dopasowany i służył dużo dłużej.

Jak poznać, że obwód biustonosza jest dobrze dobrany ?

Dobrze dobrany obwód biustonosza powoduje, że: 

  • pas biustonosza nadmiernie nie uciska i nie uwiera ciała
  • biustonosz nie przeszkadza w oddychaniu
  • przód, tył oraz boki biustonosza są na tym samym poziomie
  • fiszbiny nie wbijają się w piersi od dołu
  • skracanie ramiączek nie powoduje, że tył stanika unosi się do góry.
  • stanik unosi się jeśli podniesiesz ręce do góry. 

Czym grozi źle dobrany obwód biustonosza ?

Oczywiście dyskomfortem w jego noszeniu. Nie jest to jednak wszystko. Zbyt mały obwód może powodować ucisk na brzuch, czy zaburzać oddychanie. Zbyt luźny obwód z kolei powoduje, że ciężar piersi rozkłada się głównie na ramiączkach, które wrzynają się w ciało uciskając naczynia krwionośne. W dłuższej perspektywie może to również doprowadzić do poważnych problemów z kręgosłupem, czy objawiać się powstaniem migren. 

Źle dobrane miseczki 

Niektóre Panie chcąc optycznie powiększyć biust dobiera mniejsze miseczki. Niestety zbyt małe miseczki powodują, że biust będzie się przez nie wylewać, co zdecydowanie nie wygląda najlepiej. Jednocześnie piersi będą spychane do środka. Poza kwestiami estetycznymi zbyt mała miseczka powoduje również duży dyskomfort, bo piersi są mocno uciskane. W takim przypadku lepiej jest skorzystać z biustonosza push-up, który da oczekiwany efekt. Cechą charakterystyczną w przypadku zbyt małej miseczki jest odstawanie od ciała mostka (elementu łączącego obie miski).

Zbyt duża miseczka powoduje natomiast, że odstają one od ciała i marszczą się. W ten sposób pierś nie jest dobrze podtrzymywana, a krawędzie biustonosza wyraźnie odcinają się pod ubraniem. 

Jak poznać, że miseczka jest prawidłowo dobrana ?

Dobrze dobrana miseczka powoduje, że:
  • pierś w całości ją wypełnia
  • fiszbiny gładko przylegają do ciała, a ich końcówki wskazują na środek pachy
  • fiszbiny znajdują się pod biustem, a nie na nim

Zła długość ramiączek

Zła długość ramiączek jest zazwyczaj powodowana chęcią korekty źle dobranego obwodu. Jeśli piersi nie są odpowiednio podtrzymywane, skracanie ramiączek nie wyeliminuje tego problemu. Ciężar piersi powinien spoczywać głównie na obwodzie, a ramiączka jedynie mają w tym pomóc.

Zbyt krótkie ramiączka powodują ucisk na ramiona i otarcia skóry, zbyt luźne z kolei nie tylko spadają z ramion i w ogóle nie podtrzymują piersi. Jeśli skracając ramiączka tył biustonosza podnosi się do góry to jest to wyraźny objaw zbyt dużego obwodu pod biustem.

Informacje na temat prawidłowego doboru biustonosza są coraz bardziej powszechne i ogólnodostępne. Zachęcam również do kontaktu. Zazwyczaj osoby pracujące w sklepach z bielizną mają ukończone szkolenia z brafittingu, dysponują praktyczną wiedzą i potrafią w sposób miły oraz bardzo życzliwy pomóc w zakupach. Tak jest właśnie w sklepie de-Bra.pl.