Jak dobrać właściwy biustonosz?

 1. Zmierz swój obwód pod biustem (ściśle tuż pod biustem, na wydechu) odejmij 5 cm i korzystając z Tabeli Rozmiarów dobierz wielkość obwodu. Na przykład zmierzony obwód 88 cm, odejmij 5 cm i odszukaj 83 cm w Tabeli Rozmiarów (obwód pod biustem 83-87 cm) - rozmiar 80.

 2. Następnie zmierz obwód w biuście i dobierz wielkość miseczki. Na przykład obwód 103 cm dla dobranego wcześniej rozmiaru 80 (pod biustem) daje miseczkę F.

  Uwaga. Jeśli nie lubisz ściśle dopasowanego obwodu, możesz dobrać rozmiar pod biustem o jeden większy tj. 85 jednocześnie zmniejszając miseczkę o jeden rozmiar tj. do miseczki E.

Jak sprawdzić, czy biustonosz jest dobrany prawidłowo ?

 1. Każdy biustonosz ma zapięcie trójstopniowe – najluźniejsze, średnie i najciaśniejsze. Nie należy kupować stanika, który od razu zapinasz na najciaśniejsze zapięcie. Biustonosz w trakcie noszenia, prania rozciąga się, więc powinnaś mieć zapas, żeby był tak dobrze dopasowany jak na początku.
 2. Przymierzając stanik, najpierw zapinasz obwód na najluźniejszą haftkę, pochylając się do przodu, by piersi lepiej wsunęły się do miseczek. Potem zakładasz ramiączka na ramiona. Lewą dłoń wkładasz za prawą pierś aż na plecy i ruchem wygarniającym spod pachy układasz pierś w miseczce. To samo robisz z lewą piersią.
 3. Następnie regulujesz ramiączka. Nie mogą być ściągnięte zbyt mocno. Ich zadanie polega na lekkim podtrzymaniu biustu. 80% ciężaru biustu dźwigamy na obwodzie, a tylko 20 % na ramiączkach.
 4. Fiszbina z boku musi zawsze wskazywać mniej więcej środek pachy – nie może być ani na biuście, ani na plecach.
 5. Jeśli krawędź górna miseczki wpija się w ciało i dzieli piersi, miseczka jest zbyt mała, sięgnij po większą miseczkę. „Bułeczki” pod pachami też oznaczają, że miska jest za mała.
 6. Jeśli natomiast piersi giną w miseczce i tworzą się puste miejsca, zmień miseczkę na mniejszą.
 7. Wybierz fason, w którym piersi nie przylegają do siebie zbyt mocno, szczelina między nimi powinna być widoczna. Dobrze dobrany model stanika powinien modelować biust. W przypadku dużych piersi lepiej, by miseczki były zbliżone do siebie, a nie układały się na boki. Jeśli stanik odciąga piersi na boki, to optycznie poszerza sylwetkę.