Nie powinniśmy minimalizować wpływu, jaki na komfort naszego codziennego życia ma odpoczynek. Na jakość snu wpływa mnóstwo czynników: od oczywistych, czyli jego długości i regularności, przez rodzaj materaca, aż po takie szczegóły, jak materiał, z jakiego uszyta została pościel, a nawet nasza bielizna do spania. To właśnie tej ostatniej chcemy poświęcić nieco uwagi w tutejszym artykule. Które materiały przyczynią się do poprawy jakości snu, a jakich lepiej unikać? Tego dowiesz się poniżej.

Stawiaj na naturalne włókna

Najpierw jednak warto wyjaśnić, dlaczego właściwie rodzaj tkaniny ma aż takie znaczenie w przypadku piżam, koszulek i bielizny nocnej. Otóż, podobnie jak pościel i poszewki, odpowiada on za jeden z kluczowych czynników wpływających na jakość snu – termoregulację. Włókna naturalne (len, bawełna) i sztuczne (wiskoza) radzą sobie z nią dużo lepiej. W chłodne noce wytworzone z nich tkaniny i dzianiny „łapią” cząsteczki ciepła, zatrzymując je przy ciele. W trakcie lata zastosowanie mają zaś ich „oddychające” właściwości, dzięki którym nie przegrzewamy się.

Satyna – najczęstszy, ale czy najlepszy wybór?

Popularnym wyborem w przypadku bielizny do spania jest satyna. Wbrew pozorom nie jest to jednak rodzaj włókien, a raczej sposób ich splotu. To właśnie on daje efekt gładkiej, lśniącej tafli. Satynowe piżamki i koszulki do spania mogą być wykonane np. z poliestru lub bawełny. Lepiej wybierać te drugie, nawet mimo wyższej ceny. Nie ma jednak co ukrywać, że te poliestrowe są o wiele bardziej popularne. Materiał ten sprawia wrażenie chłodnego w dotyku, przez uszyta z niego bielizna tak chętnie wybierana jest na letnie noce. Wprawdzie włókna syntetyczne nie odprowadzają potu i powietrza tak dobrze, jak bawełniane, ale niejednokrotnie sam krój koszulki lub kompletu piżamowego sprawi, że podczas spania będziemy czuć się bardzo komfortowo.

Bielizna do spania przez cały rok

No właśnie – rodzaj nocnej bielizny to kolejne z czynników wpływających na zdrowy sen. One również mają znaczenie w zapewnieniu nam odpowiedniego poziomu komfortu termicznego. Koszule nocne i piżamy najlepiej dobierać do pory roku, a więc do temperatury, jaka w danym momencie panuje. Krótkie spodenki i topy na ramiączkach to typowy wybór letni, a komplet z długimi rękawami i nogawkami sprawdzi się zimą. Każdy z nas ma jednak swój własny poziom odczuwalnego komfortu. Niektórzy są zmarzluchami i zimą potrzebują naprawdę ciepłej, najlepiej polarowej piżamy, innym zaś nie przeszkadza lekki chłodek i w takich warunkach najlepiej im się zasypia.

Fason bielizny nocnej dla Ciebie

Nie bez znaczenia pozostaje również fason, w przypadku którego wybór jest bardzo szeroki. Klasyczna piżama, która składa się ze spodni o prostych nogawkach oraz zapinanej na guziki koszuli z kołnierzem, ma tyle samo zwolenniczek, co przeciwniczek. Najczęściej wybieramy komplety topów (na ramiączkach, T-Shirt, bluza z długim rękawem, oversize) oraz spodni (szortów, długich ze ściągaczem, długich luźnych, legginsów). Wygodnym rozwiązaniem do spania jest koszulka nocna. Można wybierać między różnymi długościami tego rodzaju bielizny – od kuszących modeli zakrywających jedynie pupę, przez fasony sięgające połowy uda i do kolan, po jeszcze dłuższe piżamy. Jedną z odmian koszuli nocnej jest halka. Rozpoznamy ja po bardzo cienkim materiale oraz ramiączkach typu spaghetti straps. Odrębną kategorią jest też oczywiście nocna bielizna erotyczna – tej nie używamy jednak na co dzień, więc nie musimy przywiązywać aż takiej wagi do rodzaju włókien (chociaż w zupełności to nie zaszkodzi). Na pierwszym miejscu stawiamy jednak to, jak ona wygląda. Jeszcze inny rodzaj odzieży do spania wybiorą mamy karmiące.

Nie ignoruj właściwego odpoczynku

Sposób, w jaki przespaliśmy noc, będzie rzutował na cały nasz kolejny dzień. Warto więc poświęcić więcej uwagi na higienę snu. Poza dbaniem o to, by kłaść się o regularnych porach i spać przez wymaganą liczbę godzin, zwróćmy też uwagę na to, w czym odpoczywamy. Wybierzmy przyjazny dla skóry materiał, który w razie potrzeby będzie zatrzymywał ciepło przy ciele lub przeciwnie – zadba o jego odprowadzenie. Z pewnością i Ty poczujesz różnicę w jakości spania.